نگاهی کوتاه به شهرستان بجنورد

شهرستان بجنورد یكی از مهم ترین شهرستان های استان خراسان شمالیاست كه دارای مردمانی سخت كوش، پاك اندیش، مهمان نواز و از نژاد آریایی هستند. همهآن ها مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری بوده و به‌فارسی،كردی و تركی سخن می گویند. شهرستان بجنورد در سرشماری عمومی نفوس و مسكن 1375 هـ . ق دارای 415،321 نفر جمعیتبوده است. مهم‌ترین صنایع دستی این شهرستان فرش و قالیچه بافی است با طرح‌های كردی،تركمنی، گلیم و جاجیم بافی (پلای بافی) است. فرش و قالیچه بافی از مهم‌ترین صنایعدستی این شهرستان است اغلب قالی‌ها و فرش‌های این شهرستان با طرح‌های كردی و تركمنیبافته می‌شوند. گلیم‌این‌منطقه‌به‌نام پلای معروف است بافت آن به وسیله كارگاه‌هایافقی و در روی زمین بوده و‌ به واسطه‌ی رونق فرش بافی گلیم بافی و نمد مالی، رنگرزیهم رونق دارد. گلیم مرغوب از پشم و گونه نامرغوب از رشته پتوی كهنه با رنگ آمیزیاستفاده می‌شود. جاجیم بافی نیز به یك گونه پارچه زبر كه جنبه فرش دارد، گفته میشود.
آرامگاه سلطان سیدعباس، تالار آیینه، شهر تاریخی جرمگان و نارین قلعه مهمترین بناهای تاریخی و مكان های دیدنی شهرستان بجنورد را تشكیل می دهند.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان بجنورد، با پهنه ای حدود 17.245كیلومتر مربع، در شمال باختری خراسان، از نظر جغرافیایی بین 20 درجه و 38 دقیقه تا 42 درجه و 36 دقیقه پهنای شمالی و 50 درجه و 57 دقیقه تا 2 درجه و 56 دقیقه درازایخاوری، در بلندی 1210 متری از سطح دریا قرار دارد. این شهرستان از شمال به كشورتركمنستان، از خاور به شهرستان های شیروان و اسفراین، از جنوب به شهرستان هایاسفراین، سبزوار و استان سمنان، و از باختر به شهرستان های گنبد كاووس استان گلستانو شاهرود استان سمنان محدود است. فاصله مركز این شهرستان (شهر بجنورد) تا مشهد ازطریق راه آسفالته 244 كیلومتر است. آب و هوای این شهرستان نیمه معتدل و مرطوب بازمستان های سرد و تابستان های گرم است. ریزش باران از اواخر مهرماه آغاز و تا میانهآذر ماه ادامه دارد و ریزش برف از میانه آذر ماه تا پایان اسفند ماه هر سال صورت میگیرد. به این ترتیب بیش ترین درجه حرارت در تابستان 40 درجه بالای صفر و كم ترین آندر زمستان ها 15 درجه زیر صفر است. میانگین باران سالیانه آن به 250 میلی متر میرسد. مسیرهای دسترسی به شهرستان بجنورد عبارت اند از:
1-
راه آسفالته درجه یكبجنورد – مشهد، به درازای 244 كیلومتر
2-
راه آسفالته درجه یك بجنورد – تهران بهدرازای 700 كیلومتر
3-
راه شنی بجنورد – اسفراین، به درازای 63كیلومتر
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
نام قدیم بجنورد در اصل «بیژن گرد» كه نامی باستانی است،‌ بوده است. از آن جا که «گرد» به معنی شهر و آبادیاست، بجنورد به «شهر بیژن» معنی می شود. بیژن گرد به مرور زمان به «بوزن گرد»، «بوزن جرد» و «بجنورد در آمده است. در شمال باختری بجنورد كنونی، تپه و آثار كهنیاز شهر پیشین وجود دارد، كه «بیژن یورت» یا «بیژن یورد» خوانده می شود و می رساندكه همان بیژن گرد است و بجنورد پیشین در این جا قرار داشته است. این تپه را مردم «‌كهنه كند» (روستای كهنه) می نامند و این نام فارسی كهن، در میان مردم كرد زبانبجنورد می رساند، كه پیش از صفویان، این جا به عنوان بجنورد پیشین و ویرانه ای بودهكه شهر كنونی پس از آن ساخته شده است. شهر بجنورد در روزگار باستان یكی از ولایتهای پارت پیشین بوده است. بعضی گفته اند پیش از صد دروازه (شهرستان دامغان)، پایتختپارت، شهر « اساك» بوده، كه آن را با بجنورد یا قوچان یكی دانسته اند. شهر بجنورددر دوران ساسانیان جزو قلمرو آنان شمرده می شده و تابع بخش خاوری استان خورآسان (خراسان) بوده است.
در سال 22 هـ . ق، بجنورد و دیگر نقاط خراسان توسط مسلمانانگشوده شد و تا میانه سده 3 هـ . ق، از سوی نماینده گان خلیفه بغداد اداره می شد. در 259 هـ . ق، یعقوب لیث صفاری سراسر خراسان را گرفت و بجنورد جزو قلمرو و حكومتصفاری شد. سپس سامانیان بر خراسان، از جمله بجنورد دست یافتند. تیمور لنگ نیز در 783 هـ . ق، بجنورد و دیگر شهرها و آبادی های این منطقه را ویران كرد. در روزگارصفوی، بجنورد به علت جایگاه مناسب طبیعی، جغرافیایی و نظامی اهمیت یافت. در زمانحكومت تولی خان -حكمران صفوی - شهر گسترش یافت و به سرعت نقش نظامی، بازرگانی وآموزشی خود را باز یافت. شاه عباس بزرگ، كردان زعفرانلو و شادلو را به این ناحیهكوچ داد. پس از صفویان بجنورد جزو قلمرو افشاریان و قاجاریان شد و حاكمان آن بیش تراز سران ایل های ساكن در این ناحیه انتخاب می شدند

 

  • paper | بک لینک | خرید بک لینک
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic