تبلیغات
مجله اینترنتی اسپادان - نگاهی كوتاه به شهرستان خرم آباد

نگاهی كوتاه به شهرستان خرم آباد

شهرستان خرم آباد مهم ترین شهرستان استان لرستان است كه مركز ایناستان را در بر گرفته است. خرم آباد یكی از قدیمی‌ترین مناطق ایران است که تاریخچندین هزار ساله دارد و از آغاز پیدایش خود تاكنون، تمدن‌های متعددی‌را از جملهكاسی‌ها، بابلی‌ها، ایلامی‌ها، ساسانیان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان و … در خود جایداده است. نخستین آگاهی ما از شهر خرم‌آباد مربوط به دوره ساسانی است. «پل شاپورخواست» در جنوب قلعه فلك الافلاك در داخل شهر خرم آباد و «گرداب سنگی» در شمالباختری شهر خرم آباد ، از آثار باقی‌مانده این دوره است. سیمای خرم‌آباد در ایندوره هم‌چون بیش‌تر شهرهای دوره ساسانی دایره‌ای شكل بوده است. از سقوط سلسلهساسانی تا ظهور صفویه از شهر خرم‌آباد تاریخ روشنی در دست نیست و در دوره صفویه شهرخرم آباد مورد توجه قرار گرفت و توسعه یافت. مسجد جامع، كاروان‌سراها،‌ حمام‌ها،باغ‌ها، گردشگاه‌ها و آثار و بناهایی كه دراین دوره احداث شده و برخی از آن هاتاكنون نیز باقی است بر تاریخ و قدمت این منطقه گواهی می‌دهد. كشاورزی،دام‌داری وصنایع اساس اقتصاد شهرستان خرم‌آباد را تشكیل می‌دهد.قلعه فلك‌الافلاك، قلعه منگره،قلعه سرقلا، قلعه ركی، قلعه بهرام، قلعه شهنشاه (گوشه)، قلعه قلاجق، قلعه چشمك،قلعه رزه، قلعه نصیر، دژگریت دره پیرجید، دره حوض موسی، قلعه زاخه یا زاغه، درهبابا عباس، تپه های باباخانی و تخته چراغ، تپه خانجان خانی، تپه سراب «ناوه كش»،سنگ نبشته های دوره صفویه، سنگ نبشته سراب چنگایی، سنگ نبشته قرن ششم، پل خرم آباد،پل خرم آبادی، نقاشی های غار دوشه، نقوش دره میرملاس و همیان، گرداب سنگی، منار،بازار میرزا سیدرضا، معبد مهری، گورستان روستای میراحمدی، گورستان رازان، گورستانهره باغ، پل شاپوری، مسجد جامع خرم آباد، بقعه شاهزاده احمد (شاه چراغ)، مقبرهمیرسیدعلی، مقبره فلك الدین، مقبره باباطاهر، مقبره زید بن علی، مقبره پیرشمسالدین، بقعه جابر، بقعه امیرسیف، شهنشاه (بقعه شجاع الدین خورشید)، مقبره جلاله، دوبرادران، كتیبه ای به خط عبری، مقبره خضر و پل رودخانه کشکان رود از جمله مهم‌ترینمكان های تاریخی و دیدنی شهرستان خرم آباد به شمار می‌آیند.
صنایع ومعادن
صنایع كارخانه‌ای این شهرستان عبارتند از: محصولات غذایی،‌‌آشامیدنی، دخانیات، نساجی، پوشاك، چرم، سلولزی، كاغذ، مقوا، چاپ، شیمیایی، محصولاتفلزی، ماشین آلات و محصولات معدنی غیر فلزی. در محدوده شهرستان خرم آباد معادنمتعددی وجود دارد كه عبارتند از: آهك صنعتی، آهك، تالك، فلدسپات، آهن، سیلیس، گچ،نفت، زغال‌سنگ، نمك آبی، گوگرد و مرمریت. اساس اقتصاد شهرستان خرم آباد بر پایهكشاورزی، ‌باغ‌داری، دام‌داری و صنایع دستی استوار است و بیش تر این تولیدات بهخارج از شهرستان صادر می‌شود. صادرات خرم آباد را محصولات كشاورزی به ویژه تره بار،قالی، گلیم، موج (رختخواب پیچ)، دام زنده و فراورده‌های دامی تشكیل می‌دهد. محصولاتصنعتی از قبیل یخچال، لوازم بهداشتی، نخ نایلون، پوشاك، آجر فشاری، سنگ نما و تیرچهبلوك از جمله صادرات این منطقه به شمار می‌آیند.
کشاورزی و دامداری
به دلیل وجود خاک‌خوب، بارندگی مناسب،‌ آب و هوای معتدل و وجودآب های زیرزمینی وضعیت كشاورزی در خرم‌آباد بسیار مطلوب است. فرآورده‌های كشاورزی وباغ‌داری این شهرستان شامل ‌گندم، جو،‌ تره بار، بنشن، آلبالو، گیلاس، گوجه،‌ آلو،زردآلو، شلیل، سیب و انگور است. پرورش گوسفند، بز و گاو و تولید فراورده های دامی،به خصوص لبنیات از مشاغل اصلی و اولیه اهالی خرم آباد به شمار می آید. پرورش طیورنیز به صورت سنتی و صنعتی در این شهرستان رواج دارد.
مشخصاتجغرافیایی
خرم آباد از شمال به شهرستان نهاوند، از شمال‌خاوری بهشهرستان‌بروجرد، از خاور به شهرستان‌های دورود و الیگودرز، از جنوب به شهرستاناندیمشك و از باختر به شهرستان كوهدشت محدود می‌شود. شهرستان خرم آباد از نظرجغرافیایی در 48 درجه و 21 دقیقه درازای خاوری و 33 درجه و 29 دقیقه پهنای شمالی وارتفاع 1200 متری از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای‌ شهرستان خرم آباد معتدل و نیمهمرطوب است. براساس آمار جمعیتی در سال 1375 جمعیت این شهرستان بالغ بر 462133 نفربوده كه از این رقم بالغ بر272815 نفر جمعیت مركز شهرستان خرم‌آباد را تشكیلمی‌دهد. شهرخرم آباد مركز شهرستان خرم آباد و مركز استان لرستان است. مردم اینشهرستان مسلمان و شیعه مذهبند و به زبان فارسی با گویش لری سخن میگویند.
مسیرهای دسترسی به این منطقه عبارتند از:
ـ راه خرم آباد ـ بروجرد بهسمت شمال خاوری به طول 100 كیلومتر که امتداد آن به طول 203 كیلومتر به اراك و بهطول 500 متر به تهران متصل می شود.
ـ‌ راه خرم آباد - اهواز به سمت جنوب بهدرازای 375 كیلومتر
ـ راه خرم آباد ـ سلسله (الشتر) به سمت شمال به درازای 53كیلومتر. از 40 كیلومتری این راه یك راه فرعی شنی به هرسین می‌رود كه از این طریقخرم آباد با راهی به طول 180 كیلومتر به کرمانشاه متصل می شود.
ـ این شهرستاندارای یك فرودگاه است كه خرم آباد را با پروازهای هفتگی به تهران و سایر شهرستان هامتصل می كند.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
خرم آباد یكی ازقدیمی‌ترین مناطق ایران است که تاریخ چندین هزار ساله دارد و از آغاز پیدایش خودتاكنون، تمدن‌های متعددی‌را از جمله كاسی‌ها، بابلی‌ها، ایلامی ها، ساسانیان،سلجوقیان، خوارزمشاهیان و … در خود جای داده است. به همین خاطر در داخل و اطراف آن،آثار متعددی از ادوار مختلف وجود دارد. قلعه های تاریخی و قدیمی خرم آباد به علتبنا شدن شهر در میان دره ای قیفی شكل و پر آب، محلی امن و سنگری محکم برای حاكمانزمان در برابر حملات مهاجمان و شورشیان بوده است. خرم آباد شهری تجارتی، خدماتی ونظامی است كه باوجود توسعه ناموزون، به عنوان مركز استان لرستان، توانسته استموجبات جذب مهاجران شهری و روستایی را فراهم آورد. شكل و تركیب شهرخرم آباد بیش ترتابع عوامل جغرافیایی شهر است، به طوری كه فشار جمعیت، خانه های شهری را تا كمركشكوه پیش برده است. معابر و مسیرهای شهر همه قدیمی و طبیعی هستند که این مسالهزیبایی شهر را چند برابر کرده است.

 

  • paper | بک لینک | خرید بک لینک