تبلیغات
مجله اینترنتی اسپادان - انواع پاسپورت

بر اساس مقررات بین المللی در هر کشوری 7 نوع پاسپورت است

1-         اولین نوع پاسپورت ، پاسپورتی است که هر کشور برای اتباع مقیم آن کشور که اقامت دائمی دارند صادر می کنند گذرنامه ای که در هر کشور برای اتباع خارجی مقیم آن کشور صادر می شود . افرادی که اقامت می گیرند 2 جور پاسپورت دارند :

الف) پاسپورتی که کشور محل اقامتشان صادر می کند .  ب)  پاسپورتی که محل که مقیم شدند صادر می کند .

این گذر نامه ار لحاظ ورود و خروج فرقی با گذر نامه های دیگر ندارد . اگر مدت اقامتشان کمتر از چهارماه است معافی می دهند و برای اینکه برگردد به ایران باید سفارت آن کشور برود و برگشت خود را اطلاع دهد .

2-         گذر نامه ای که افراد عادی دارند . شهروندان هر کشور دارند . افرادی که تبعیت آن کشور را دارند و محرومیت از حقوق قانونی ندارند ( بعضی افراد ممنوع الخروج هستند ) آن گذر نامه را دریافت می کنند .

3-         که اغلب کشورهای دنیا به خصوص کشورهای اروپایی وآمریکایی رایج است ، نوعی کارت شناسایی است به نام minors passport   برای بچه هایی صادر می شود که بدون همراه هستند که به صورت قانونی به نقطه ای مسافرت می کنند که سرپرستشان در آنجا است ( سن بالای 2 – زیر 12 سال ) و یک بار خروج آنها اعتبار دارد و باید بین ایر لاین مبدا و فرودگاه مقصد هماهنگی انجام شود . از 12تا 18 سالگی نوع دیگری از گذر نامه صادر می شود به اسم گذر نامه مشمول ، گذر نامه عادی می دهند که بتواند تنهایی مسافرت کند .

4-         گذر نامه سیاسی : که مخصوص مامورین سیاسی کشور ها و افرادی است که در ماموریت های دیپلماتیک یا هیئت های عالیرتبه حضور دارند .

5-         گذر نامه مخصوص صلیب سرخ : که توسط صلیب سرخ بین المللی و با همکاری صلیب سرخ در هر نقطه ای از دنیا برای افراد بی خانمان صادر می شود .

6-         گذر نامه خدمت : که مخصوص افراد ، هیئت ها و گروههایی است که به منظور انجام ماموریت دولتی از کشور خارج می شوند .

7-         گذر نامه دریایی : مخصوص دریانوردان که به آن  Sea man book  می گویند و یا گذر نامه مخصوص کادر پرواز که در هنگام ورود به هر نقطه ای دارای اعتبار است .

  • paper | بک لینک | خرید بک لینک