نگاهی كوتاه به شهرستان تهران

مهم ترین منطقه ایران است و به لحاظ اقتصادی، اجتماعی، سیاسی وفرهنگی نقش مهمی در میان سایر مناطق كشور ایفا می كند. شهرستان تهران از شمال بهشمیرانات، از جنوب به شهرستان ری، از خاوربه شهرستان دماوند و از باختر به شهرستانكرج محدود می شود. صنایع تهران؛ گستره گوناگونی از صنایع مختلف را در بر می گیرد وبازرگانی نیز در این شهرستان از رونق بسیار زیادی برخوردار است. صادرات و وارداتداخلی و خارجی در این شهرستان به وفور به چشم می خورد و افراد زیادی به شغلبازرگانی و تجارت دراین منطقه اشتغال دارند. گردشگری شهرستان تهران به لحاظ مناسباتصنعتی این منطقه و جمعیت زیاد آن از رونق خوبی برخوردار است.
طبیعت زیبایشهرستان های اطراف تهران از جمله دامنه های زیبای کوه دماوند و دشت های مجاور آن،ارتفاعات و رودخانه های متعدد؛ مناطق طبیعی و تفریحی شهرستان تهران را تشكیل دادهاند. پایتخت بودن شهر تهران در طی 200 سال گذشته، سبب شده مکان های متعدد تاریخی وسیاسی در این منطقه به وجود آیند که ازارزش های خاص گردشگری برخوردارهستند. کاخ هاو ارگ ها که بیش تر در دوره های قاجاریه و پهلوی ساخته شده اند، خانه ها و باغ هایقدیمی که برخی از آن ها به صورت موزه در معرض دید مردم قرار گرفته، مساجد تاریخی وکلیساهای متعدد و قدیمی به همراه ده ها نگارخانه، موزه، و ... از مکان های دیدنی وتاریخی شهرستان تهران به شمار می آیند.
مکان های دیدنی وتاریخی
تهران به عنوان پایتخت ایران، علاوه بر مركزیت سیاسی، اصلی ترینقطب فرهنگی و اقتصادی ایران نیز به شمارمی آید. وجود امکانات و جمعیت زیاد سببتمرکز مراکز تفریحی و گردشگری زیادی در این ناحیه شده است. مهم ترین نمایشگاه ها،سالن های سینمایی، مراکز اقامتی، مراکز بازی و تفریح، فرهنگ سراها و سالن های مجهزورزشی دراین شهرستان وجود دارند. طبیعت زیبای شهرستان های اطراف تهران از جملهدامنه های زیبای کوه دماوند و دشت های مجاور آن، ارتفاعات توچال، رودخانه کرج وجاجرود، دریاچه امیرکبیر و لتیان، آبشار دوقلو و ییلاقات دربند و درکه و... ازمناطق طبیعی – تفریحی شهرستان تهران به شمار می آیند. مکان های متعدد تاریخی وسیاسی نیز دراین منطقه وجود دارند که از ارزش های گردشگری برخوردارهستند. کاخ ها وارگ ها که بیش تر در دوره های قاجاریه و پهلوی ساخته شده اند، خانه ها و باغ هایقدیمی که برخی از آن ها به صورت موزه در معرض دید مردم قرار گرفته، مساجد تاریخی وکلیساهای متعدد و قدیمی به همراه ده ها نگارخانه، موزه، و... از مکان های دیدنی وتاریخی شهرستان تهران به شمار می آیند.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
درباره ی وجه تسمیه نام تهران؛برخی ازمحققین بر این باور هستند که چون اهل تهران زمانی كه دشمن حمله می كرد به ‹‹ته ران›› یعنی زیرزمین می رفته اند؛ منطقه به این نام موسوم شده است. برخی ازتاریخ نگاران نیز معتقدند تهران جزو شهر قصران ری بود و روستای بالاتر از آن مهراننام داشته است. «ران» به معنای دامنه است، مهران دامنه بالایی و قصران دامنه پایینیرشته كوه البرز بوده است. كسروی در پژوهش های خود به این نتیجه رسیده است كه تهرام (تارم ـ كهران ـ گهران ـ گهرام ـ جهرم) به معنای منطقه گرمسیر و شمیران (شمیرام ـشمیرم ـ شمیلان ـ سمیران ـ سمیرم) به معنای منطقه های سردسیراست و نام تهران بهمعنای منطقه گرمسیری به كار می رفته است.
برخی دیگر نیز واژه ی تهران را از «طهر» به معنای پاكی می دانند و گویند به دلیل وجود رودخانه های فراوان و آب بسیاردراین منطقه به آن «طهران» گفته می شده است. تهران امروزی كه در ردیف یکی از پرجمعیت ترین استان های جهان قرار دارد، فراز و نشیب های تاریخی فراوانی را پشت سرگذاشته است. تهران در مسیر حیات اجتماعی و سیاسی خود به منظور احراز هویت یک كلانشهر و كسب عنوان پایتخت ایران و مركزیت سیاسی كشور، چندین مرحله ی مشخص تاریخی راپشت سر نهاده تا به مقام و موقعیت امروزی رسیده است. در یک بررسی اجمالی تاریختهران را می توان به مراحل زیر تقسیم كرد:
-
روستایی از روستاهای قصران بزرگتابع شهر ری
-
در دوره ی پادشاهی صفویان
-
در آغاز سلطنت آغامحمد خانقاجاریه و سلسه ی قاجاریه
-
در دوره پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار یه
-
درآستانه و دوره آغازین عصر مشروطیت - در دوره حكومت پهلوی تا سقوط رژیم مشروطهسلطنتی
-
در دوره جمهوری اسلامی ایران
تهران در دوره مشروطه نقش بسیار مهم سیاسی و اجتماعی در كشور ایفا كرد ولیاین نقش تغییری در سیما و ساختار تهران به وجود نیاورد. در دوره پهلوی نیز تهرانفراز و نشیب تاریخی بسیاری را گذراند و حوادث تاریخی و كودتاهای متعددی را شاهد بودو خیابان های جدید به سبك غربی ها در آن ساخته شد و شكل ظاهری مغازه های جدیدتغییرات اساسی و غیر سنتی یافت.
تهران در آغاز دوره جمهوری اسلامی پس از انقلاباسلامی 1357 یكی از مهم ترین و خبرسازترین مناطق جهان شد و پس از انقلاب اسلامی بهسرعت بر گسترش و توسعه خود ادامه داد و بناها و مراكز متعدد به همراه جمعیت بسیارزیادی در این منطقه ساكن شدند. به تدریج چندین بخش، شهر، دهستان و ده نیز جزوالحاقات تهران به شمار آمده و این منطقه را به شهرستان تهران تبدیل نمود. شهرستانتهران امروزه یكی از آباد ترین و بهترین مناطق ایران به شمار می آید كه جمعیتی حدود 7 میلیون نفر را در خود جای داده است.
مشخصاتجغرافیایی
تهران در دامنه رشته كوه های البرز مركزی به سمت شمال، جنوب،خاور و باختر گسترش یافته و در حال حاضر در مسیری قرار دارد كه از همه جهات با راههای درجه یک آسفالته به سایر مراكز استان ها وصل می شود. شهرستان تهران از شمال بهشمیرانات، از جنوب به شهرستان ری، از خاور به شهرستان دماوند و از باختر به شهرستانكرج محدود می شود. شهر تهران مركز شهرستان تهران و پایتخت ایران است كه از نظرجغرافیایی بین 51 درجه و 17 دقیقه تا 51 درجه و 33 دقیقه درازای خاوری و بین 35درجه و 37 دقیقه تا 35 درجه و 37 دقیقه پهنای شمالی و بلندی بین 1100 متر تا 1500متر واقع شده است. سرتاسر ناحیه شمال باختری تهران یعنی شمال بخش كن به ارتفاعاتالبرز محدود می شود، اما بقیه كوه های شمال تهران در ناحیه شمیرانات واقع شده اند. رودخانه های دارآباد، دركه، كن، سرخه حصار و جعفر آباد از مهم ترین رودخانه های اینمنطقه هستند. آب و هوای قسمت جنوبی تهران به طرف شهر ری متمایل به گرم و خشک، قسمتمركزی معتدل و هوای ناحیه شمالی آن متمایل به سرد است. پوشش گیاهی شهرستان تهرا نازانواع رستنی ها شامل درختان و درختچه ها و گیاهان دارویی و صنعتی تشکیل می شود. برخی قسمت های تهران دارای جنگل های مصنوعی و طبیعی با ارزش گردشگری هستند.

 

  • paper | بک لینک | خرید بک لینک
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic