عصر ایران:   امکان ندارد یک بار بیرون بروید و این صحنه را ندیده باشید؛ یک نفر سیگار به دست در گوشه‌ای ایستاده است و دائم به آن پک می‌زند و جالب اینکه روز به روز سن استعمال دخانیات پایین‌تر می‌اید اما همه ماجرا به سیگار ختم نمی‌شود و قلیان هم چند سالی است که در بین جوان‌ها حسابی خود‌نمایی می‌کند و گل سرسبد مجالس شده.

همشهری تندرستی نوشت، از همه اینها که بگذریم به جمع طرفداران سیگار و قلیان، خانم‌ها هم اضافه شده‌اند. انگار یک جور‌هایی استعمال دخانیت تبدیل به مد روز شده است.

دکتر مهدی عقیلی، متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، آینده افرادی را که به سیگار و قلیان علاقه دارند و وضعیت سلامت جامعه در آن زمان را پیش‌بینی می‌کند.

از نظر دود کردن دخانیات کجای دنیا قرار داریم

سال‌هاست که می‌گویند استعمال دخانیات باعث ابتلا به سرطان و هزار و یک بیماری دیگر می‌شود ولی گوش شنوایی وجود ندارد. بعضی‌ها هم فکر می‌کنند که اینها قصه و افسانه‌اند. پزشکان آمریکایی در دهه 60 میلیادی متوجه شدند مصرف دخانیات شانس ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد و از آن موقع به بعد تبلیغ دخانیات ممنوع اعلام شد.

با‌وجود اینکه خیلی از افراد از سرطان‌زا بودن دخانیات مطلع هستند ولی با این حال باز هم عده زیادی از افراد تمایل به استعمال دخانیات دارند مصرف دخانیت در کشور‌هایی مانند چین (رتبه 29 جهان) و روسیه (رتبه 7 جهان) خیلی زیاد است ولی در ایران (رتبه 67 جهان) به نسبت این کشور‌ها میزان مصرف دخانیات پایین‌تر است و دلیل آن را می‌توان مسائل فرهنگی استعمال دخانیت دانست چون هنوز هم تا حدود زیادی استعمال دخانیات در بین خانواده‌ها زشت تلقی می‌شود. یونان، اسلوونی و اوکراین هم رده‌های اول تا سوم بیشترین مصرف دخانیات در جهان را دارند.

سونامی سرطان ریه در راه است؟

بسیاری از سرطان‌هایی که در اثر استعمال دخانیات، به ویژه سیگار ایجاد می‌شوند، در سنین بالا سر و کله‌شان در بدن پیدا می‌شود و شاید به همین دلیل است که جوان‌های خوش خیال بدون توجه به آینده به سیگار کشیدن ادامه می‌دهند. با اینکه قبح فرهنگی وجود دارد و مسئولان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تلاش زیادی در زمینه مبارزه با دخانیات انجام می دهند. ولی هنوز هم خطر ابتلا به سرطان، قشر جوان را در آینده تهدید می‌کند.

جامعه ما روز به روز به سمت صنعتی شدن پیش می‌رود و عمده جمعیت کشور را قشر جوان تشکیل داده است؛ پس احتمال اینکه در آینده شاهد یک سونامی سرطان باشیم،‌وجود دارد. سرطان‌هایی که عامل اصلی به‌وجود آمدن آنها استعمال دخانیات است، بیشتر در سنین 50 سال و بالاتر دیده می‌شود و قشر جوان علاقه‌مند به استعمال دخانیات به این مساله چندان توجهی ندارند که در آینده خطر ابتلا به سرطان آنها را تهدید می‌کند.

با سیگار و قلیان حتما سرطان ریه می‌گیریم


بعضی از جوان‌های طرفدار دخانیات دلیل عجیب و غریبی را برای توجیه سیگار و یا قلیان کشیدن‌شان می‌آورند؛ برای مثال بعضی‌ها می‌گویوند: «اگر سیگار سرطان‌زاست، پس چرا پدرم به آن مبتلا نشد؟»

اینکه هر فردی با استعمال دخانیات، حتماً به سرطان مبتلا می‌شود چندان باور درستی نیست ولی نمی‌توان با چنین استدلالی استعمال دخانیات را توجیه کرد. اینکه یک فرد چه تعداد سیگار در طول روز می‌کشد و یا اینکه چه مدت از شروع سیگار کشیدنش می‌گذرد، عواملی هستند که در شانس ابتلا به سرطان نقش دارند. البته این بدین معنی نیست که مبتلا نشدن به سرطان، فرد را از سایر مشکلات و خطر‌های دیگر در امان نگه می‌دارد. استعمال دخانیات به غیر از سرطان مشکلات ریوی، قلبی و عروقی را نیز به همراه دارد.

چه سرطان‌های دیگری در راهند

آن دسته از افراد سیگاری که اهل مطالعه هستند خودشان به خوبی می دانند چه سرطان‌هایی در آینده در کمین آنها نشسته‌اند. ترکیباتی در دخانیات وجود دارد که در درازمدت باعث ایجاد تغییراتی در بدن می‌شود و متاسفانه افراد جوان به این مساله چندان توجهی ندارند.

در اثر استعمال دخانیات در بدن فرد جوان، در آینده می‌تواند تغییرات ژنی و تخریب بافتی به وجود بیاید که ژن‌های ایجاد کننده سرطان، فعال وژن‌هایی که سلول‌های سرطانی را از بین می‌برند، غیر فعال می‌شوند، نتیجه اینکه سلول‌هایی که غیر طبیعی هستند و رشد غیر قابل کنترل دارند به وجود می‌آیند که در چنین شرایطی فرد به سرطان مبتلا شده است. سرطان‌هایی که در اثر استعمال دخانیات به وجود می‌آید در نحوای‌ای از بدن مانند مجاری تنفسی، ریه، زبان، حلق حنجره، مری، لوزه‌المعده و مثانه ایجاد می‌شوند.

پژوهش‌ها نشان داده‌اند حدود 90 تا 95 درصد افرادی که به سرطان حنجره مبتلا شده‌اند در دوران جوانی سیگار می‌کشیدند. به غیر از این سرطان‌ها، سرطان‌های دیگری مانند سرطان دهانه رحم، کولون، رکتون و مقعد هم می‌توانند در اثر استعمال دخانیات به وجود بیایند ولی احتمال این نوع از سرطان‌ها با عامل استعمال دخانیات کمتر است.

بعضی از جوانان با پیچیدن نسخه‌های جدید سعی می‌کنند خیال‌شان را از آینده راحت کنند؛ برای مثال فکر می‌کنند اگر دود سیگار را فقط در دهان نگه دارند، دیگر خطری ندارد و خبری هم از سرطان نمی‌شود اما این باور  کاملا اشتباه است. شاید این کار فرد را از ابتلا به سرطان ریه مصون نگه می‌دارد ولی در هر صورت دود به داخل دهان وارد می‌شود و خطر ابتلا به سرطان زبان و حفره دهان همچنان وجود دارد.

تاریخ : 1392/03/13 | 13:24 | نویسنده : پویا | نظرات
روزنامه دنیای اقتصاد: برنامه های تبلیغاتی کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در صداوسیما.

دوشنبه 13 خرداد (امروز)

محمد غرضی: شبکه چهارم سیما- پاسخ به سوالات کارشناسان- ساعت 18:10دقیقه

محمدرضا عارف: شبکه سوم سیما- پاسخ به سوالات جوانان- ساعت 19:10 دقیقه

محسن رضایی: شبکه اول سیما- مستند اول- ساعت 20:10 دقیقه (این مستند ساعت 23:30 همان شب از شبکه جام جم تکرار خواهد شد)

حسن روحانی: شبکه خبر- گفت‌وگوی ضبط‌شده- ساعت 22:30 دقیقه

سعید جلیلی: شبکه اول سیما- مستند اول- ساعت 23:30 دقیقه (این مستند همان شب ساعت 30 دقیقه بامداد از شبکه جام جم پخش مجدد می‌شود)

سه‌شنبه 14 خرداد

غلامعلی حدادعادل: شبکه چهار سیما- پاسخ به سوالات کارشناسان- ساعت 18:10 دقیقه

محمدباقر قالیباف: شبکه سوم سیما- پاسخ به سوالات جوانان- ساعت 19:10 دقیقه

علی‌اکبر ولایتی: شبکه اول سیما- مستند اول- ساعت 20:10 دقیقه (این مستند همان شب ساعت 23:30 دقیقه از شبکه جام‌جم پخش مجدد خواهد شد)

سعید جلیلی: شبکه خبر- گفت‌وگوی ضبط‌شده- ساعت 22:30 دقیقه

حسن روحانی: شبکه اول سیما- مستند اول- ساعت 23:30 دقیقه (شبکه جام جم ساعت 30 دقیقه بامداد، همان روز این مستند را پخش مجدد خواهد کرد)

چهارشنبه 15 خرداد ماه

مناظره جمعی 8 کاندیدا: شبکه اول سیما - ساعت 16 (بازپخش شبکه چهارم سیما- ساعت 21 همان شب)

پنج‌شنبه 16 خرداد

حسن روحانی: شبکه چهارم سیما- پاسخ به کارشناسان- ساعت 18:10 دقیقه

علی‌اکبر ولایتی: شبکه سوم سیما- پاسخ به سوالات جوانان- ساعت 19:10 دقیقه

محمدباقر قالیباف: شبکه اول سیما- مستند اول- ساعت 20:10 دقیقه (این مستند همان شب ساعت 23:30 از شبکه جام جم تکرار خواهد شد)

محمد غرضی: شبکه خبر- گفت‌وگوی ضبط‌شده- ساعت 22:30 دقیقه

غلامعلی حدادعادل: شبکه اول سیما- مستند اول- ساعت 23:30 دقیقه (این مستند همان شب در ساعت 30 دقیقه بامداد از جام جم پخش مجدد خواهد شد)

جمعه 17 خرداد ماه

مناظره جمعی 8 کاندیدا: شبکه اول سیما - ساعت 16 (بازپخش شبکه چهارم سیما- ساعت 21 همان شب)

تاریخ : 1392/03/13 | 13:23 | نویسنده : پویا | نظرات
باشگاه خبرنگاران جوان:  زمین لرزه ای به بزرگی 3 در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) "بادرود" اصفهان را لرزاند.

 زمان این زمین لرزه را ساعت ۰۳:۲۲:۲۱.۴ با قدرت 3 ریشتر در  "بادرود" اصفهان ثبت شده است.

تاریخ وقوع زلزله:  
 

دوشنبه، 13 خرداد 1392 در 03:22:21

(وقت محلی - تهران)

2013-06-02 22:52:21
 (UTC)

بزرگی زلزله:
  

۳.۰

نوع بزرگی:   

MN

موقعیت رومركز زلزله:    ۳۴.۲۰ شمالی و ۵۲.۰۷ شرقی

عمق:    ۱۲ كیلومتر

عدم قطعیت مكانی:    ۰.۸۷+/- كیلومتر در جهت شمالی - جنوبی

۲.۲۲+/-  كیلومتر  در جهت شرقی - غربی

منطقه:   

استان اصفهان

فاصله‌ها:
  

57 كیلومتری بادرود، اصفهان

60 كیلومتری نوش آباد، اصفهان

62 كیلومتری كاشان، اصفهان

176 كیلومتری تهران، تهران

منبع:   

موسسه ژئوفیزیك، دانشگاه تهران

تاریخ : 1392/03/13 | 13:23 | نویسنده : پویا | نظرات
خبرگزاری مهر:  اولین دور از مناظره کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری که به موضوعات و مباحث اقتصادی اختصاص داشت با حضور هر 8 کاندیدای حاضر در صحنه رقابت، با تمام حاشیه های فراوانی که داشت با اعلام مرتضی حیدری مجری برنامه به پایان رسید.

 بعد از ظهر دیروز (جمعه 10 خرداد) ماه سعید جلیلی، غلامعلی حدادعادل، ، محسن رضایی، حسن روحانی، محمدرضا عارف، سید محمد غرضی، محمدباقر قالیباف و علی اکبر ولایتی 8 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری برای شرکت در اولین مناظره زنده تلویزیونی وارد صدا و سیما شدند.
 
با آغاز مناظره های تلویزیونی کاندیداهای ریاست جمهوری ماراتن انتخابات وارد جذاب ترین و حساس ترین بخش خود خواهد شد تا همه ایرانیان بتوانند با مشاهده زنده گفتگوی رو در روی 8 کاندیدای انتخابات مقایسه ای بین گزینه های مطرح ریاست جمهوری داشته باشند و در انتها یکی را برای اهداء کلید پاستور برگزینند.
 
در مناظره های انتخاباتی این دوره از انتخابات تغییرات محسوسی نسبت به گذشته بوجود آمده است، به طوریکه بر خلاف رویه قبلی، هر 8 کاندیدای حاضر در صحنه رقابت پای میز مناظره خواهند نشست. این در حالی است که در انتخابات ریاست جمهوری دهم کاندیداها به صورت 2 به 2 با یکدیگر به مناظره می پرداختند.
 
قبل از آغاز اولین مناظره انتخاباتی، عزت الله ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما دقایقی را با نامزدهای انتخابات گفتگو کرد و گویا نکاتی را درباره چگونگی و شرایط مناظره به کاندیداها یادآور شده است.‬‎

‫در این جلسه افرادی نظیر عزت الله ضرغامی، رئیس سازمان صدا و سیما، مجید آخوندی، معاون سیاسی سازمان صدا و سیما علی دارابی، معاون سیمای سازمان صدا و سیما، سید صولت مرتضوی، دبیر ستاد انتخابات و معاون سیاسی وزارت کشور، سید رمضان شجاعی کیاری، عضو شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما و ... حضور داشتند‬.
 
‫همچنین با توجه به تصاویر پخش شده توسط شبکه های تلویزیونی، برای چگونگی و آغاز از سوی کاندیداها قرعه کشی انجام شده است.‬
 
سوالات و نحوه برگزاری مناظره تاکنون محرمانه مانده است
 
‫‫مرتضی حیدری، مجری برنامه در ابتدای مناظره سئوالات مناظره و نحوه برگزاری را محرمانه خواند و گفت: بینی و بین الله سئوالات محرمانه بوده و به جز بنده، رئیس سازمان و 2 تن از مدیران ارشد این سازمان از محتوای سئوالات با خبر نبوده اند.‬
 
مجری برنامه گفت: ‫نظر سنجی ها نشان می دهد بیش از نیمی از مردم کشور هنوز نامزد مورد نظر خود را انتخاب نکرده اند و آن را موکول به بعد از مناظره ها کرده اند و آنهایی که انتخاب کرده اند هم گفته اند اگر بعد از مناظره ها فرد صالح تری باشد به وی رای خواهند داد.‬
 
‫حیدری افزود: بنده موظفم که بر مبنای رعایت اخلاق و حقوق نامزدها را رعایت کنم. نامزدهای مورد نظر حاضر در این جلسه که هر کدام این ادعا را دارند از سایرین بهتر می توانند کشور را اداره کنند.‬
 
‫هر نامزد 3 دقیقه زمان دارد که به مدت 3 دقیقه به سئوالات مطرح شده پاسخ بدهند و هریک از نامزدهای حاضر به مدت 1.5 دقیقه زمان دارند که سخنان کاندیدای حاضر در پشت تریبون را نقد کنند و سپس نامزد حاضر در پشت تریبون نیز 2 دقیقه فرصت دارد به نقدهای سایر کاندیداها پاسخ بگوید.
 

‫پس از قرعه کشی صورت گرفته در بین نامزدها سید محمد غرضی به عنوان اولین کاندیدا انتخاب شد تا پشت تریبون حاضر شود و به اولین سوال پاسخ دهد.‬‎
 
‫در این جلسه طلوعی، مدیر شبکه جام جم به عنوان نماینده ناظر بر عملکرد صدا و سیما حضور دارد.‬‎


 
غرضی: دولت ها دست در جیب مردم می کنند

‫پرسش اولی که به قید قرعه از سید محمد غرضی پرسیده شد این بود که «مشکل اشتغال را چگونه و تا چه اندازه و در چه مدتی در دولت خود مهار خواهید کرد؟»‬

غرضی در پاسخ با بیان اینکه دولت هایی که تاکنون سر کار بوده اند قانونی بوده اند ولی اسلامی نبوده اند افزود: چون این دولت ها دست در جیب مردم می کنند و از جیب مردم هزینه می کنند اسلامی نیستند لذا دست چنین دولتی باید قطع شود.

در ادامه هفت نامزد به اظهارات غرضی واکنش نشان دادند که در یکی از موارد قالیباف تاکید کرد: وقتی با رکود و تورم همزمان مواجهیم یعنی نمی توانیم نقدینگی جدید وارد کنیم. باید نقدینگی موجود را به سمت تولید متمرکز کنیم و پول هایی که در سفته بازی و یا کارهای صوری متمرکز است به سمت تولید ببریم.عارف: ریشه مشکلات حاکمیت یک جریان سیاسی است

پرسش دومی که محمدرضا عارف به آن پاسخ داد چنین بود: نگاه و برنامه دولت شما برای نظام تصمیم گیری کشور ، تعامل با سایر قوا و نهاد های نظارتی چیست؟

محمدرضا عارف کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ریشه مشکلات اقتصادی کشور را ناشی از حاکمیت یک جریان سیاسی در طول 8 سال گذشته در کشور دانست.

هفت نامزد در این رابطه نیز نظرات خود را بیان کردند که حداد عادل در این رابطه اظهار داشت: آقای عارف مسئله را بیش از حد سیاسی کرده است، یعنی گناه مشکلات کشور به دوش اصولگرایان انداخته اند. چون در 8 سال گذشته کشور توسط آنها اداره شده است.رضایی: مسکن مهر را ادامه می دهم

پرسش سوم را محسن رضایی پاسخ گفت که به این شرح است: برنامه شما برای تامین مسکن و مهار قیمت آن چیست؟

محسن رضایی یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال سوم مطرح شده در مناظره اقتصادی گفت: در صورتی که به عنوان رئیس جمهور برگزیده شوم طرح مسکن مهر را با انجام اصلاحاتی ادامه خواهم داد.

در ادامه حجت الاسلام  حسن روحانی به عنوان یکی از هفت نامزد درباره سخنان محسن رضایی در خصوص بحران مسکن گفت: اصل تامین مسکن ارزان جزو برنامه های دولت تدبیر و امید است. متاسفانه قیمت مسکن در سال های اخیر رشد 82 درصدی را به خود دیده است.روحانی: شعارها با عملکرد یکسان نیست

پرسش چهارم که حسن روحانی به آن پاسخ داد این بود: نگاه و برنامه و شاخص دولت شما برای گسترش و اندازه گیری عدالت اقتصادی چه خواهد بود؟


کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: شعارهای سیاسی در کشور با عملکرد اقتصادی همسان نیست در شعار سیاسی شعار مقاومت می دهیم اما در اقتصاد مقاومتی در کار نیست.

در ادامه هفت کاندیدای دیگر به اظهارات روحانی واکنش نشان دادند که از جمله آنها علی اکبر ولایتی درباره عدالت گفت: معنی لغوی عدالت همان بود که فرمودند اما در عمل عدالت عبارت از این است که امکانات موجود در کشور به طور یکسان در اختیار مردم قرار بگیرد. امکانات تحصیلی، شغلی،مسکن، امکانات مالی و یا وامی اگر قرار است داده شود همه به طور یکسان در اختیار مردم قرار گیرد.حداد: اقتصاد مقاومتی ما را مقاوم میکند

پرسش بعدی که حداد عادل پاسخ گفت این بود: برنامه شما برای مواجهه با کاهش درآمدهای نفتی در اولین سال دولتتان چیست؟

حداد عادل کاندیدی انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال پنجم و برنامه اش برای کاهش درآمدهای نفتی گفت: اقتصاد مقاومتی ما را در مقابل مساله اتکای بیش از حد به نفت مقاوم می کند.

پس از سخنان سه دقیقه ای حداد در پاسخ به سوال پنج 7 کاندیدای دیگر در فرصت یک و نیم دقیقه ای خود به نقد و بررسی اظهارات وی پرداختند. جلیلی با اظهار اینکه یکی از بحثهای بسیار مهم این است که شرایط اقتصاد بدون نفت را فرصت یا تهدید بدانیم گفت: به نظر من این شرایط یک فرصت است که ما می توانیم وابستگی را کمتر کنیم باشد.

محمدباقر قالیباف گفت: در خصوص این سوال که کاهش فروش نفت تهدید است یا فرصت باید بگویم اگر همراه با سوءتدبیر نباشد فرصت است ولی اگر همراه سوءتدبیر باشد تهدید است.


قالیباف: برنامه دو ساله دارم

قالیباف در فرصت 3 دقیقه ای خود برای پاسخ به پرسش ششم که از وی پرسیده شد: گام های عملی شما برای تقویت تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی چیست؟، پاسخ داد.

وی گفت: بنده برنامه ای دو ساله برای رونق فضای کسب و کار دارم که ویژگی های آن را همان طور که پیشتر اعلام کرده ام بیان خواهم کرد اما تلاش می کنم در این راه نقدینگی را هدایت کرده، سهم تولید از درآمد هدفمندی یارانه ها را پرداخت کنم و سفته بازی های موجود را جمع خواهم کرد.

حسن روحانی دیگر کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در این باره خاطرنشان کرد برای تقویت تولید ملی در قدم اول باید نگاه از مصرف محوری به سمت تولید محوری بچرخد.جلیلی: ماشین دولت سرعت لازم را داشته باشد

سئوال هفتم را سعید جلیلی پاسخ داد که چنین بود: گام دوم هدفمندی یارانه ها را چگونه با چه تدابیری اجرا خواهید کرد؟

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: یکی از بحث های اساسی و مهم که به نظر من باید به آن توجه جدی شود و اولویت دولت بعد باشد این است که اگر دولت را به مثابه یک قطار یا ماشین تشبیه کنید، هر سیاستی که برای آن در نظر بگیرید اما این ماشین راه نیفتد و سرعت لازم را نداشته باشد بهترین قوانین و بهترین بحث ها هم در آن دچار مشکل خواهد شد.

محسن رضایی در واکنش به این اظهارات نوسازی دولت را خواستار شد و گفت: اگر دولت یک ماشین است راننده آن باید واقعا عوض شود.ولایتی: راه کنترل تورم پایبندی ما به قواعد اقتصادی است

آخرین سئوال از علی اکبر ولایتی طرح شد: برنامه عملیاتی شما برای مهار گرانی و تورم چیست؟

ولایتی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که برنامه عملیاتی دولت شما برای مهار گرانی و تورم چیست، گفت: همان طور که بنده عرض کردم راه کنترل تورم این است که ما به قواعد اقتصادی پایبند باشیم.

در ادامه هفت نامزد به اظهارات ولایتی پاسخ دادند که در یکی از موارد محمدرضا عارف اینگونه بیان کرد: تورم یک مشکل حل شده در دنیا است. هم اکنون 160 کشور دنیا دارای تورم یک رقمی هستند اما متاسفانه تورم در کشور ما دو رقمی است.

پایان بخش اول ماراتن مناظره 8 کاندیدا

این مناظره که از ساعت 16 آغاز شده بود با اعلام مجری برنامه در ساعت 18:47 دقیقه برای تنفس ده دقیقه ای پایان یافت و مجری اعلام کرد که بخش دوم مناظره راس ساعت 19 آغاز خواهد شد.

سوالات کوتاه چند گزینه ای در بخش دوم مناظره/ اعتراض عارف، رضایی و روحانی

در ابتدای بخش دوم مناظره که راس ساعت 19 طبق وعده قبلی آغاز شد، مرتضی حیدری مجریث کارشناس برنامه در ابتدا توضیح داد که در این بخش ابتدا کاندیداها باید به نوبت به 8 سوال چند گزینه ای پاسخ بدهند. موضوعی که با اعتراض شدید محمدرضا عارف یکی از کاندیداها مواجه شد.

انتقاد عارف رضایی و روحانی به شیوه برگزاری مناظره ها در اجرای برنامه اختلال ایجاد کرد و دقایقی از وقت مناظره به گفت و شنود عارف، رضایی، روحانی با مجری برنامه سپری شد.

جمع بندی 90 ثانیه ای کاندیداها/ ادامه اعتراضات به نحوه سوال ها از سوی نامزدها

 در بخش دوم مناظره هر کدام از کاندیداها در 90 ثانیه به بیان نقطه نظرات خود درباره مسائل مختلف پرداختند.

قالیباف در این بخش گفت: ظرف شش ماه اول همه تلاش ما این است که یک تحول جدی در مدیریت اقتصادی کشور و در تثبیت ثبات ارز به وجود آوریم و نگاه دولت به ارز به عنوان یک درآمد را کنار بگذاریم و برویم به سمت اینکه به مردم کمک کنیم و تورم را کنترل نماییم.

عارف هم گفت: رخ تورم باید کاهش پیدا کند و به عدد یک رقمی برسد. همچنین نرخ بیکاری برای پاسخگویی به جوانان باید کاهش پیدا کند برنامه ریزی ما باید این باشد که نرخ بیکاری باید یک رقمی شود. مسئله مسکن باید ساماندهی شود، مسکن دغدغه خیلی از مردم و جوانان است.

ولایتی نیز گفت: دامنه اصولگرایی وسیع است. هر کسی که نظام، قانون اساسی  و ولایت فقیه را قبول دارد اصولگرا است. بی جهت عده ای از متخصصین خانه نشین شده اند باید آنها را به کار دعوت کنیم و در نهایت همان طور که مردم انقلاب و دفاع مقدس را به پیروزی رساندند این اقتصاد را هم که حق مردم است به دست آنها بسپاریم و دولت نظارت کند مردم این مساله را نیز به پیروزی خواهد رساند.

رضایی در این بخش گفت: باید فکر اساسی کنیم و دولت را باید درست کنیم، اقتصاد در ایران صاحب ندارد. این همه سیاست گذاری شده و چشم انداز مطرح شده است چرا کار اساسی صورت نمی گیرد. دولتی که اکنون داریم از نظر ساختار، کارکرد و مدیریت باید تحول اساسی پیدا کند. هزینه تصمیم گیری های غلط در کشور بیش از هزینه های دشمنان و رقبا به ما آسیب می رساند یعنی آن مقدار هزینه که آمریکا و اسرائیل در بعد  اقتصادی به ما وارد می کنند کمتر از  هزینه تصمیم گیری های غلط ما و عدم تخصیص درست منابع  به فعالیت های اقتصادی است.

در ادامه بخش دوم مناظره کاندیدهای ریاست جمهوری که به سوال های بلی-خیر مجری برنامه از کاندیداها اختصاص داشت کاندیداها به ترتیب به سوالات اقتصادی که حاوی جهت‌گیری های اقتصادی و اولویت بندی کاندیداها در سیاست گذاری های اقتصادی بود پاسخ دادند.

حیدری 8 سوال را از کاندیداها پرسید و از آنان خواست که خیلی مختصر به آن پاسخ دهند. همین موضوع باعث اعتراض رضایی، روحانی و عارف شد زیرا معتقد بودند شیوه برگزاری مناظره درست نیست بنابراین حیدری از 24 سوالی که برای این بخش تنظیم شده بود تنها 7 مورد را مطرح کرد و از ادامه این بخش صرف نظر کرد.

اظهارات پایانی کاندیداها و تشکر از مردم

در پایان مناظره محمد غرضی در خصوص برنامه هایش گفت: کاندیداها، صدا و سیما و  قدرت سیاسی همگی می‌خواهیم تعداد بیشتری از مردم پای صندوق‌های رای بیایند. تصورم بر این است که اگر وسیع‌تر، سازمان‌یافته‌تر و بیشتر مطابق میل مردم عمل کنیم، افراد بیشتری پای صندوق‌های رای می‌آیند و بر همین اساس آمریکایی‌ها عقب‌نشینی می‌کنند. هدف این نیست که بگوییم حرف ما درست است یا حرف صدا و سیما، بلکه باید انقلاب تثبیت، پررونق و پرتحرک باشد.

محمد باقر قالیباف گفت: از همه ملت ایران که چهار ساعت تماشاگر این مناظره بودند تشکر می کنم و امیدوارم توفیق خدمتگزاری به آنها را داشته باشم. امیدوارم خیر بنده این باشد که در خدمت مردم باشم و مردم با حضورشان حماسه سیاسی را خلق کرده و حماسه اقتصادی با من و همکارانم باشد. به مردم اطمینان می دهم برنامه مدون دولت یازدهم آماده است.

علی اکبر ولایتی در این خصوص گفت امیدوارم ما در مسیر چشم انداز 20 ساله به درستی گام برداریم که به سمت احیاء تمدن ایرانی باشد و ایران دوباره منزلت خود با پیدا کند.

سعید جلیلی گفت باید قدر انقلاب اسلامی را بدانیم و با برنامه ریزی بر روی نقاط مثبت به نقطه مطلوب برسیم و از نقاط منفی بکاهیم. در اقتصاد ظرفیت های بسیاری داریم. به برکت انتخابات در سایر عرصه ها نیز پیشرفت چشمگیری داشته باشیم. در عرصه بین المللی و در عرصه اقتصاد می توانیم به شکوفایی برسیم. برنامه تدوین شده ای برای پایگاه اطلاع رسانی ام در خدمت قرار داده ام.

غلامعلی حداد عادل گفت: من هم به ملت ایران مجددا سلام عرض می کنم و تاکید می کنم همانطور که توانستیم 8 سال جنگ تحمیلی را پشت سر بگذاریم می توانیم تحریم تحمیلی را نیز پشت سر بگذاریم. با اقتصاد مقاومتی و تغییر سبک زندگی به سبک زندگی اسلامی با تلاش هوشمندانه و مجاهدانه مدیران و متخصصان انشاالله یک انتخاب و انتخابات خوب داشته باشیم.

محمدرضا عارف گفت از مردم تشکر می کنم و در این برنامه سعی کردیم نقطه نظراتمان را بیان کنیم و امیدواریم در انتخابات شاهد حضور پرشور و حداکثری مردم باشیم. انتظار ما از مردم این است که با مطالعه برنامه ها و سوابق اجرایی نامزدها به کاندیدای اصلح رای دهند تا کشور را بر روی ریل پیشرفت قرار دهند. شعار من معیشت، منزلت و عقلانیت است که مشروح کامل برنامه هایم را بر روی سایت شخصی ام قرار داده ام.

محسن رضایی گفت: به فضل خدا در سالهای آینده نه تنها تحریم ها را پشت سر می گذاریم و با خیزش بزرگ و نوسازی دولت یک بار دیگر عظمت مردم را به نمایش می گذاریم و امیدم بعد از خدا به جوانان است.

حسن روحانی گفت: از همه بینندگان عزیز که تا این لحظه حوصله کردند و برنامه را تماشا کردند متشکرم، دولت من دولت تدبیر و امید است. من خودم را در مقابل فقر مردم مسئول می دانم، مخصوصا اقشار آسیب پذیر و کسانی که دارای درآمد ثابت هستند.

وی افزود بیمه را برای همه و همگانی تحت پوشش قرار می دهم. مردم برای بیمه حق انتخاب داشته باشند و در یک بیمه رقابتی بیمه مورد نظر خورد را انتخاب کنند. نجات و احیاء ایران و تعامل سازنده با جهان از برنامه های من است.

مناظره در ساعت 19:50 دقیقه با تشکر مجری برنامه به پایان رسید.

تاریخ : 1392/03/11 | 13:10 | نویسنده : پویا | نظرات
عصر ایران: در پی انتقاد برخی کاندیداهای حاضر در مناظره به سوالات تستی مجری برنامه و تنها دقایقی بعد از اتمام مناظره ، پیامک های طنز در این باره منتشر شد که نشان دهنده طبع ظریف و شوخ ایرانی هاست:

* احتمالاً مرحله بعد مناظره ، به هر نفر یه جمله می دن که شش بار تکرار کنند
مثلا: شیش سیخ جیگر سیخی شیش هزار!

* صدا و سیما: کاندیداهای محترم تا ساعت 23 فردا شب فرصت دارند کاردستی های خود را تحویل دهند!

* مراحل بعدی مناظرات: کشیدن نقاشی با آبرنگ / طناب کشی/ حبس نفس/ زووو/ اسم فامیل/ ماست خوری!

* صدا و سیما از طریق کنکور و آزمون تستی رئیس جمهور می پذیرد!!!

* مرحله بعد مناظره: 6 تا كلمه میدن میگن باهاش جمله بساز.

* حیدری پانتومیم اجرا می کنه ، کاندیداها باید حدس بزنن.


تاریخ : 1392/03/11 | 13:06 | نویسنده : پویا | نظرات
بندر ایرانی در دریای اژه

روزنامه اطلاعات: کوروش بزرگ در لشکرکشی سال 545 پیش از میلاد به عمر دولت لیدی (آناتولیای غربی) پایان داد و به این ترتیب تمامی آناتولیا (ترکیه امروز) به تصرف ایران درآمد. شهر بندری ازمیر که ساکنانش یونانی زبان بودند در ماه می این سال وارد قلمرو ایران شد. همه این سرزمین تا سال 333 پیش از میلاد بخشی از قلمرو ایران را تشکیل می داد و توسط ساتراپ های ایرانی اداره می شد. اسکندر مقدونی پس از دو پیروزی نظامی بر ایران در گرانیکوس و ایسوس، این مناطق را متصرف شد.

این مناطق پس از انهدام سلوکی ها (جانشینان اسکندر) دوباره به دست ایرانیان افتاد.

رومیان بعدا با تصرف یونان با ایران همسایه شدند و ازمیر و مناطق ساحلی آناتولیا تا پایان عصر ساسانیان به مدت بیش از هشت قرن میان روم و ایران دست به دست می شدند و صحنه نبردهای نظامی و مبارزات سیاسی دو ابرقدرت وقت بودند. «ازمیر» دومین بندر بزرگ جمهوری ترکیه است

نبرد ری

دهه سوم ماه می در سال 813 میلادی نیرویی مركب از 30 هزار داوطلب ایرانی كه از خراسان به حركت آمده بود تا مأمون را كه از جانب مادر، ایرانی بود خلیفه عباسی كند و به این ترتیب، ایران به استقلال خود نزدیك شود، در حاشیه شهر ری (تهران امروز) سپاه امین به فرماندهی علی بن عیسی بن ماهان را درهم شكست و به همدان فراری داد.

این داوطلبان ایرانی كه مجال نشان دادن شایستگی، دلاوری و میهن دوستی یافته بودند در جنگ 12 ژوئن 813 میلادی در همدان نیز ارتش 90 هزار نفری اعراب را تار و مار كردند كه ضمن آن علی بن عیسی كشته شد.

داوطلبان ایرانی سربازان فراری امین را تا بغداد دنبال كردند و 25 سپتامبر سال 813، پایتخت عباسیان را تصرف و امین را كه در حال فرار بود دستگیر كردند و سر او را برای مأمون به خراسان فرستادند و به این ترتیب مأمون خلیفه شد، اما به وعده هایی كه داده بود عمل نكرد. انگیزه واقعی این داوطلبان كسب استقلال وطن بود ـ نه نشانیدن مامون برجای امین.

ورود نخستین چاپخانه مدل گوتنبرگ به ایران

تاریخ ورود نخستین چاپخانه به ایران را 22 می سال 1640 میلادی (370 سال پیش، یکم خرداد) نوشته اند. این ماشین چاپ (مدل گوتنبرگ) توسط یك ایرانی ارمنی به منظور نصب در جلفای اصفهان وارد ایران شده بود. در آن زمان شهر اصفهان پایتخت ایران و شاه صفی رئیس كشور بود.

یوهانس گوتنبرگ آلمانی که یک زرگر بود دستگاه چاپ خود را در دهه 1440 تکمیل کرد. قرن ها پیش از او چینی ها دستگاه چاپ بلوکی (بلاک پرینتینگ)را ساخته بودند.

اعزام محصل به فرنگ

یكم خرداد سال 1307 قانون اعزام محصل به اروپا به تصویب مجلس شورا رسید. طبق این قانون قرار شده بود كه هر سال دست كم یكصد محصل ایرانی برای تحصیل در دانشگاه های كشورهای اروپایی به این قاره اعزام شوند.

این قانون سال ها اجرا شد، ولی محصلان اعزامی عمدتا از خانواده هایی بودند كه ثروتی داشتند.

از این محصلان پس از بازگشت استفاده لازم به عمل نیامد و دست هایی در كار بود كه این فارغ التحصیلان به جای فعالیت در رشته تحصیلی خود، به امور سیاسی و سیاستبازی درگیر شوند یا در پی كسب مقام اداری باشند و از تخصص آنان استفاده نشود و عملا هرز و هدر روند.

دیگر رویدادهای 22 می

1960: زمین لرزه ای به شدت 9 و نیم ریشتر در جنوب شیلی روی داد. این شدیدترین زمین لرزه ای كه در تاریخ ثبت شده است.

1961: در این روز از ماه می سال 1961 ماهواره شوروی «ونرا ـ1 Venera » به عنوان نخستین شیئ ساخت بشر به ستاره ونوس رسید و اطلاعات جالبی از مواد متشكله اطراف ونوس را به زمین مخابره كرد.

ده سال بعد در همین روز روس ها ماهواره «مارس ـ2» را به سوی مریخ فرستادند


تاریخ : 1392/03/1 | 14:03 | نویسنده : پویا | نظرات

تعداد کل صفحات : 2 :: 1 2

  • paper | بک لینک | خرید بک لینک
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic